Estere Rozkalne

Izraēla un Jordānija

Estere Rozkalne
Izraēla un Jordānija

Pirms lasīsim evaņģēlijos par Ziemassvētku notikumu, mēs bijām tur - zemē, kur tas viss notika. Markus man atgādināja šādu notikumu — kad tikko bijām precējušies, es uzdāvināju viņam gredzenu ar Dāvida zvaigzni, pretī saņemot solījumu, ka viņš mani reiz aizvedīs uz Izraēlu. Solījums ir izpildīts. 

Ar mums ceļoja arī mūsu vecākais dēls Joels (8 gadi), abi mazākie palika pie vecvecākiem. Kad Joelam mājupceļā jautājām, kā novērtē visu ceļojumu 10 baļļu skalā, viņš teica: “Vidēji… dienas bija pārslogotas, nebija laika padomāt!” :)

Izjutām kultūras pārsteigumus jau no pirmā brīža, izkāpjot no lidmašīnas, līdz pēdējam — traki stingrās pārbaudes un pratināšana izlidojot.

Ceļojuma sākumā bijām Jordānijā, lai redzētu vienu no 7 pasaules brīnumiem — Petru. Vēsture, stāsts un skati ir satriecoši un jordāniešu pārdošanas māksla tik kaitinoša.

Pārējās dienas ar īres mašīnīti braucām no Izraēlas dienvidiem līdz pašiem ziemeļiem. Visvairāk izbaudījām vietas, kuras mums ir nozīmīgas Bībeles kontekstā, kuras vēl ir neskartas, kur ir daba, skati, kas ļauj atcerēties un iztēloties.

7 dienām mums bija saspringts grafiks (ņemot vērā, ka visi parki, muzeji utt. pl. 17.00 tiek slēgti un ārā ir jau pilnīgi tumšs) un redzējām šajās dienās daudz, bet Izraēlā būtu vēl mēnešiem ko redzēt un redzēt. 

 

Vietas, kurās mēs bijām un noteikti ieteiktu:

— Petra (atrodas Jordānijā, nepieciešama kāda tūrisma kompānija, lai dabūtu vīzu, šķērsotu robežu un droši nokļūtu. Dārgs prieks. Bet ir tā vērts!)

— Masadas kalns (vēsturisks, foršs stāsts, Izraēlai nozīmīga vieta, liels augstums, foršs ceļš pa serpentīnu vai brauciens ar gaisa tramvaju.)

— Jeruzālemes vecpilsēta (sadalīta 4 daļās - ebreju, musulmaņu, kristiešu un armēņu. Pēc pl. 17.00 musulmaņu daļā ieeja nav ieteicama. Interesanti būt pie Raudu mūra, pastaigāt pa ieliņām, sajust noskaņu.)

— Rietumu mūra tuneļi / Western Wall Tunnels (ļoti interesanta ekskursija, kuras laikā tik daudz uzzini par Tempļa un Tempļa kalna nozīmi un vēsturi. Dabūju sajust klaustrofobiju, ejot pa garajiem un šaurajiem tuneļiem.)

— Galilejas jūra un Jēzus kalna svētrunas vieta (tur var baudīt dabu, ļoti skaistu!)

— Golāna augstienes / Golan Heights (Izraēlai stratēģiski nozīmīga vieta, redzama Sīrijas robeža, vēsturiskas kaujas, neaktīvi vulkāni.)

— Ein Gedi oāze (ļoti skaista vieta, ar daudziem ūdenskritumiem, kāpienu kalnā, ziloņtrušiem.)

— Tabora kalns (pa serpentīnu uz vietu ar skaistu skatu. Tovakar tur aizsniedzām mākoņus.)

— Nāves jūra (Viss jūras pamats ir pilnīgi balts, sāls sastāvs traki koncentrēts, ūdens tirkīzs.)